home
DZIENNIK POLSKI - 11 sierpnia 2008

Opowieść o świętym Franciszku - Wacław Krupiński

Koncert w świątyni

15 sierpnia ukaże się nowa płyta krakowskiego zespołu Galicja "Wiał wiatr", będąca opowieścią o świętym Franciszku. Jej premiera zbiegnie się z prawykonaniem, które nastąpi tego dnia o północy w Bazylice Franciszkanów w Krakowie - będzie to koncert wieńczący pierwszą edycję Nocy Cracovia Sacra.

Prezentacja składającej się z 11 części poetycko-muzycznej opowieści w tej świątyni ma nie tylko związek z postacią pochodzącego z Asyżu świętego, ale i franciszkaninem, o. Andrzejem Zającem, który jest autorem tekstów, a także oprawy graficznej płyty. Obecnie zaś przebywa we Włoszech przygotowując pracę doktorską na temat świętego.

11 tekstów, jakich słuchamy z płyty, traktuje o wartościach najważniejszych, podstawowych: o miłości, o poszukiwaniu szczęścia, o potrzebie radości, wiary. Muzyką oprawił je Ryszard Brączek, gitarzysta krakowskiej Galicji, zespołu, który od lat m.in. kolęduje u franciszkanów. Ale nie tylko Galicja i jej wokalistka Lidia Jazgar są wykonawcami płyty. Śpiewa także aktor teatru Bagatela Przemysław Branny, zaś niektóre teksty recytuje, tak jak tylko on potrafi, Jerzy Trela.

Właśnie głos wybitnego aktora pojawia się w otwierającym płytę utworze "Narodził się człowiek", którego piękny muzyczny temat idealnie wprowadza w kontemplacyjny, acz pogodny nastrój płyty. Płyty, w którą należy się zasłuchać. Bo to - jak i poprzednie nagrania Galicji - muzyka z krainy łagodności, muzyka, która każe się zatrzymać, zamyślić.